Изисквания към поръчителите по авансово плащане по проекти по ПРСР

С изменения в Наредбите, регламентиращи кандидатстването по мерките по Програмата за развитие на селските райони, във връзка с авансовото плащане, се въведоха две основни промени. Първата е свързана с увеличение на сумата на авансовото плащане, чийто размер от 20% нараства на 50% от сумата на безвъзмездното финансиране. Втората промяна въвежда възможността сумата на авансовото плащане, освен с банкова гаранция, да бъде гарантирана, чрез договор за поръчителство.

Какви са условията, при които бенефициентите по ПРСР, могат да се възползват от тази възможност?
С Договора за поръчителство, най-малко двама поръчители се задължават пред кредитора РА да отговарят за изпълнението на задължението по авансовото плащане на длъжника – ползвател на помощта, в размер 110 % от стойността на авансовото плащане. Срокът на задължението по договора за поръчителство трябва да покрива срока на договора за отпускане на финансова помощ, удължен с 6 месеца. Договорът за поръчителство се прекратява, когато РА установи, че сумата на одобрените за плащане разходи, съответстваща на финансовата помощ, свързана с инвестицията, надхвърля сумата на аванса.

Поръчителят трябва да отговаря на следните условия:
1. да е юридическо лице – търговец по смисъла на чл. 1, ал. 2 от Търговския закон, и да е вписан в търговския регистър;
2. да е регистриран и да извършва търговска дейност най-малко 3 години преди датата на подаване на заявката за авансово плащане;
3. да няма изискуеми задължения към Държавен фонд „Земеделие“;
4. да няма изискуеми публични задължения към държавата;
5. да не е в открито производство по несъстоятелност и да не е обявен в несъстоятелност;
6. да не е в производство по ликвидация;
7. 25 % от размера на собствения му капитал, отразен във финансовите отчети от последната приключена финансова година и последното приключило тримесечие, преди подаване на заявката за авансово плащане да е равен или по-голям от 110 % от стойността на искания аванс;
8. 20 % от размера на приходите му от продажби за последната финансова година да е по-голям или равен на 110 % от стойността на искания аванс.
При изчисляването на размера на собствения капитал РА изключва поетите задбалансови и условни задължения на поръчителя, като в тях не се включват обезпечения по кредити и по други задължения, които са отразени в баланса.
В случаите, когато едно лице е поръчител на повече от един ползвател по ПРСР, поръчителят трябва да отговаря на горните условия за всеки договор за поръчителство.